Marş Motoru (Marş Dinamosu) Nedir? Arızaları Nelerdir?

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Nedir? Arızaları Nelerdir?

 

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Nedir?

Marş Motoru, kontak anahtarının çevrilmesiyle aküden enerji alarak çalışan, motorda ilk hareketi başlatan sistemdir. Otomobilin çalışması için en yüksek voltaja ihtiyaç duyulan parçalardan birisidir.

 

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Nasıl Çalışır?

Otomobillerde marşa basıldığında aküden marş otomatiğine yüksek akım gönderilir. Gelen akım ile manyetik alan içerisinde hareketlenen kollektör kendisine bağlı olan dişlinin dönme ve ilerleme hareketini yapmasını sağlar. Marş motorunun oluşturduğu dönme kuvveti marş dişlisi ile krank miline bağlı volan dişlisini birbirine geçirerek dönmesini sağlar. Volan dişlisi de meydana gelen dönme kuvvetini, krank miline iletir.

Araçtaki yakıt ve atmosferde var olan hava karışımının motora dolmasını ve pistonların ilk hareketi yapmasını sağlar. Böylece motora ilk hareket verilmiş olur.

 

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Görevi Nedir?

Marş motorunun temel görevi; marş dişlisinin volan dişlisi ile temasta bulunarak, millerin hareketlenmesini sağlamak ve motora ilk hareket verildikten sonra kısa süre içerisinde tekrar yuvasına dönerek görevini tamamlamasıdır.

 

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Parçaları Nedir?

-Kömür Yuvası

-Kollektör

-Otomatik

-Yastık

-Dişli

 

 

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Arızaları Nelerdir?

 - Dişlinin kırılması veya sıyrılması

- Kömürlerin bitmesi

- Otomatiğin ısınma nedeniyle arızalanması

- Yastık sargılarının yanması veya kopması

- Kollektörün yanması veya bakırın aşınması

-Bilyelerin (Rulman) dağılması

Marş Motoru (Marş Dinamosu) Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Genellikle marş motoru parçalarının bozulması, akü bitmesi veya zayıflamasına bağlı meydana gelen arızalar, marş motoruna giden kablo ve bağlantılarda temassızlık yada kopma durumu, akü kutup başlarında gevşeme ve oksitlenme en sık karşılaşılan sorunlardır.

Park halindeyken kontak anahtarı çevrilip marşa basıldığında kaçırma ve ses varsa, veya basıyor ama motor çalışmıyorsa, araç geç çalışıp marşa basma süreniz eskiye göre daha uzun sürüyorsa marş sisteminde bir arıza meydana gelmiştir.

Bu durumda aracı çalıştırmayıp sorunun büyümesine engel olunmalıdır. Araç vurdurulmamalı gideceği yere çekici ile taşınarak marş motorunun tamiri için en yakın servise gidilmelidir.

 

- Marş motorundan ses geliyorsa

- Marşa basınca kaçırma sesi varsa

- Marş motoru zayıf dönüyorsa

-Marş basmıyorsa

-Marş basıyor ama motor çalışmıyorsa

-Araç geç çalışıp marşa basma süreniz eskiye göre daha uzun sürüyorsa Marş Motorunda (Marş Dinamosu) bir sorun olabilir.