Alternatör (Şarj Dinamosu) Nedir? Arızaları Nelerdir?

Alternatör (Şarj Dinamosu) Nedir? Arızaları Nelerdir?

Alternatör (Şarj Dinamosu) Nedir?

Alternatör, mekanik enerjiyi alternatif akıma çeviren elektromekanik bir alettir. Manyetik alanlar içinde döndürülen bir ya da birden çok bakır tel sargıdan (bobinden) oluşur.

Otomobillerde kullanılan alternatörler (şarj dinamosu) motordan aldığı hareketi elektrik enerjisine dönüştürerek elektrik üretir. Alternatör ürettiği elektrik ile aküyü şarj eder ve elektrikle çalışan aksamların enerji ihtiyacını karşılar.

 

Alternatör (Şarj Dinamosu) Nasıl Çalışır?

Motor krank milinden alınan hareket, V kayışı ile alternatör kasnağına iletilir. Kasnak dönmesiyle alternatör içindeki bakır sargılı olan rotor, statör denilen sabit iletken sargıların içinde veya etrafında döner. Rotorun statör içinde dönmesiyle bakır iletkenler etrafındaki manyetik alan değişir ve alternatif akım (AC) üretilmiş olur. Alternatörün statör uçlarında oluşan 3 fazlı alternatif akım (AC), alternatörün arka kapağında bulunan diot tablasından geçerek doğru akıma (DC) dönüşür.

Alternatörün çıkış gerilimini (şarj gerilimini) belirli bir değer arasında tutmak gerekir. Şarj grubunun gerilimini sınırlandıran ve diğer sistemleri koruyan parçaya konjektör denir.

Alternatörler motor devriyle doğru orantılı hareket ederler. Motor düşük devirdeyken alternatörün az şarj etmesini ve devir yüksekken fazla şarj gerilimi konjektör tarafından engellenir.

 

Alternatörün (Şarj Dinamosu) Görevi Nedir?

-Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Alternatif akım üretir.

-Otomobillerde kullanılan şarj dinamosu aracın motoru çalışıyorken aküyü şarj eder ve diğer tüm elektrik aksamlarına enerji sağlar.

 

Alternatör (Şarj Dinamosu) Parçaları Nedir?

-Diot tablası

-Statör

-Konjektör

-Rotor

-Kasnak

-Kömürler

 

Alternatör (Şarj Dinamosu) Arızaları Nelerdir?

-Kömürlerin bitmesi

-Konjektör arızalanması

-Diot tablası arızalanması diyotların patlaması

-Rotor veya statör sargılarının yanması veya kopması

-Bilyelerin (Rulman) dağılması

-Kabloların kopması

-Kasnaktan ses gelmesi

Alternatörün (Şarj Dinamosu) Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Park halindeyken kontak anahtarı çevrilip motor çalıştıktan sonra akü şarj lambası sönmüyorsa şarj sisteminde bir arıza meydana gelmiştir. Alternatör aküyü şarj etmeyecektir. Araçtaki tüm elektrik aksamı gerekli enerjiyi aküden çekecek ve akü kısa sürede deşarj olup bitecektir. Akü zayıflayıp bittiğinde marş basmaz ve motor çalışmaz.

Araç yolda giderken alternatörde bir arıza meydana gelirse gösterge panelinde şarj lambası yanacaktır. Şarj lambasının yanması akünün şarj edilmediğini gösterir. Araçtaki tüm elektrik aksamı elektrik çekecek ve akünün kısa sürede bitmesine sebep olacaktır. Böyle bir durumda araçtaki elektrik aksamları mümkünse kapatılmalıdır.  Böylece aküden çekilen elektrik tüketimi azalıp, akünün kısa sürede bitmesi engellenecektir. Bunun için, gündüzse farlar, parklar kapatılmalıdır, klima, kalorifer, müzik sistemi, iç aydınlatma gibi tüm mecburi olmayan elektrikli donanımlar kapatılarak en yakın servise gidilmelidir.

 

-Akü lambası yanmışsa

-Far ve gösterge ışıkları çok parlak veya sönük yanıyorsa

-Hız ve devir göstergelerinin sebepsizce durmuşsa

-Elektrikli camların inip kalkarken yavaşlamışsa

-Alternatör kayışından ses veya koku geliyorsa

-Dinamo rulmanının bozulmasına bağlı ince ıslık sesi geliyorsa

-Araç rolantideyken elektrik donanımları açıldığında rolantide titriyorsa

-Motor harareti yükselmişse

-Direksiyon sertleşmişse

Alternatörde (Şarj Dinamosu) bir sorun olabilir.

 

 

 

 

Alternatör (Şarj Dinamosu) Nedir?

Alternatör (Şarj Dinamosu) Nasıl Çalışır?

Alternatörün (Şarj Dinamosu) Görevi Nedir?

Alternatör (Şarj Dinamosu) Parçaları Nedir?

Alternatör (Şarj Dinamosu) Arızaları Nelerdir?

Alternatörün (Şarj Dinamosu) Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?